Mala matura – najčešće greške iz srpskog jezika

Iako nam je srpski jezik maternji jezik, opšte je poznato da je naša gramatika ,,teška’’, a gradivo osnovne škole obimno i zahtevno. Tokom godina, imala sam priliku da radim sa učenicima osnovnoškolskog uzrasta, a dugi niz godina sam pripremala učenike osmog razreda za polaganje male mature. Ovo su najčešće greške koje oni prave prilikom polaganja kvalifikacionog ispita iz srpskog jezika:

  1. Brzopletost

Učenici često ,,prelete’’ preko teksta i zbog brzopletosti pogreše i kod najjednostavnijih zahteva zbog podrazumevanja i nerazumevanja teksta/zahteva. Često se dešava da ostave prazno kada je tekst zadatka obiman. Kako bi se ovo predupredilo, potrebno je svaku postavku zadatka pažljivo iščitati, razumeti i odgovoriti na zahteve tačno kako je navedeno. Takođe, obiman tekst ne sme da nas obeshrabri. Naprotiv. Vežbajmo snagu volje.

2. Zadatak 18, 19, 20

Prilikom uvida u rešene testove učenika, primetila sam da im poslednji zadatak (ili zadatak 3 u 1) predstavlja najveći problem na prijemnom ispitu jer se od njih traži da protumače određeni odlomak, pronađu funkciju stilske figure i slično. Učenici se često ne snađu jer se, po mom mišljenju, ne posvećuje dovoljna pažnja tekstovima i tumačenju istih, samostalnoj interpretaciji u redovnom školovanju, kao uostalom ni lektirama, pisanom izražavanju. Kako bi se ovaj problem prevazišao, preporučujem da se kao praksa uvede čitanje 15-20 minuta pre spavanja (jedna knjiga mesečno), i redovno, makar i samoinicijativno, odgovara na pitanja koja nakon dela stoje u Čitankama.

3. Autori i dela V – VIII razreda

Kao što sam nagovestila u prethodnom pasusu, književnim delima se ne posvećuje dovoljna pažnja, a često se književnost radi vrlo malo, pa samim tim jako veliki broj učenika nije upoznat sa likovima i delima koja se obrađuju planom i programom u osnovnoj školi. Drugi razlog je što učenici često zaborave dela koja su radili prethodnih školskih godina. Uvidevši taj problem, napravila sam pregled svih književnih dela i autora, a uvrstila sam čak i temu, likove i ideju.

4. Gramatika srpskog jezika

Najproblematičnije i najteže oblasti su im: podela glasova u srpskom jeziku; glasovne promene; vrste i podvrste reči; glagolski oblici; služba reči u rečenici; zavisne rečenice i funkcije padeža.

Kod podele glasova izdvojila bih podelu po mestu tvorbe i zvučnosti, s posebnim naglaskom na pitanje koji su sve zvučni glasovi u srpskom jeziku; potom na podvrste zamenica, mešanje priloga i predloga. Najteži glagolski oblici su imperfekat, aorist, pluskvamperfekat, te radni i trpni glagolski pridev, glagolski prilog sadašnji i prošli, a od načina potencijal. Vrlo često im je teško da odrede objekat i vrste objekta, vrste subjekta, apozitiv, kao i imenski deo predikata. Funkcijama padeža se ne posvećuje dovoljno prostora, pa ih učenici samim tim ne znaju, a kod nezavisnih rečenica ih najviše zbunjuju veznici koji se često koriste kod više rečenica.

5. Pravopis

Pravopis je veoma važan i ima široku primenu za koje god zanimanje da se odlučite. Ovo su neke od najčešćih pravopisnih grešaka:

Negacija se uz glagole piše odvojeno. Pravilno je: ne znam, ne želim, ne mogu. Izuzetak su reči neću i nemoj, koje se pišu sastavljeno.

*Negacija se uz prideve piše sastavljeno. Pravilno je nesrećan, neumoran, nezadovoljan.

*Prezent glagola biti – pravilno je: ja bih, ti bi, on/ona bi, mi bismo, vi biste, oni bi. Sve ostalo je nepravilno.

*Rečca li se odvaja – da li, je li, a ako pišemo u skraćenom obliku, onda je sastavljeno da l’, je l’ (nipošto jer).

*Jednina reči čitaoci, branioci, primaoci je čitalac, branilac, primalac, a nikako čitaoc i sl.

*Iako je pravilno reći hvala, a ne fala, sinonim reči nedostajati jeste faliti, a ne hvaliti.

*Slovo J je suvišno u prošlom vremenu (učio, radio, bio), ali je neophodno u prisvojnim zamenicama: moje, tvoje.

*Pravilno je reći potpredsednik, a nepravilno je napisati podpaliti, prečas, hrvacki, svecki…

*Stan – stambeni, odbrana – odbrambeni.

*Superlativ je jedna reč – najbolji, najjači, najslabiji.

Nužno je skrenuti pažnju koliko je važan pravopis srpskog jezika i insistirati na korišćenju standardnog jezika i pravopisnih pravila prilikom bilo kakve pisane i usmene komunikacije.

Marija Bjelica

Ukoliko vam je potrebna pomoć oko bilo kog aspekta, budite slobodni da nas kontaktirate i zakažete čas.

Novosadski kulturno-obrazovni krug

Narodnog fronta 2a; Pasterova 2

064 03 93 269; 064 11 32 729

https://www.nskrug.org/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *