Kako odabrati odgovarajuću školu za dete

Kako se bliži kraj osnovnog obrazovanja, mnogi se roditelji zajedno sa decom nađu pred velikom dilemom:“ Kako da odaberemo najbolju školu za dete“? Veoma važna odluka, a treba je doneti već sad, kada dete još nije do kraja izgrađeno, prolazi kroz razne razvojne faze i često samo nije sigurno šta je to što će sutra voleti da radi. Roditelji su često u dilemi kako da pomognu i u kom pravcu da podstaknu dete. Važno je da to bude nešto blisko njihovom detetu, sposobnostima i interesovanjima, kako bi sutra bilo zadovoljno ovim izborom.

Sa druge strane, roditelji su svesni i činjenice da je nezaobilazno ispratiti i potrebe tržišta , kao i društvene promene i one u domenu rada, kako ne bi ulagali godine u zanimanje koje neće omogućiti zaposlenje i zadovoljavajuć standard. Zvuči kao golem zadatak i važan i odlučujuć korak, kojim opredeljujemo svoje dete za izvestan pravac ,koji će imati veliki uticaj, ne samo za uspešno i dobro obavljanje samog posla i zadovoljstva poslom sutra, već i ukupnog osećaja zadovoljstva životom i sobom.

Profesionalna orijentacija je alat koji može biti od velke pomoći , kada se nalazimo pred ovakvim (ne)milim izborima.
Profesionalna orijentacija je nastala i razvijala se uporedo sa razvojem psihologije rada. U profesionalnoj orijentaciji polazi se od karakteristika pojedinca, njegovih sposobnosti, crta ličnosti i interesovanja i traži se profesija , posao, koji bi u najvećem stepenu bili usklađeni sa ovim karakteristikama pojedinca. Profesionalna orijentacija nastala je na osnovu saznanja iz prakse i teorijskih saznanja. Proces profesionalne orijentacije odvija se u sledećim fazama: Profesionalno informisanje, profesionalno savetovanje i praćenje uspešnosti kandidata. U prvoj fazi neophodno je informisanje ljudi o zanimanjima iz sveta rada. Istražuje se dostupnost obrazovanja, koje će osposobiti pojedinca za izvesna zanimanja,sadržaj poslova u okviru zanimanja , potrebama i mogućnosti zaposlenja . U fazi profesionalnog savetovanja stručnjak pomaže pojedincu da upozna sebe odgovarajući na ključna pitanja pre donošenja odluke. Vrši se analiza karakteristika, osobina ličnosti , sposobnosti, vrednosti i interesovanja. Za prikupljanje podataka koriste se odgovarajuće tehnike kao što su: intervju , testovi sposobnosti, inventari ličnosti, biografski podaci i dr.


Konačni rezutat profesionalnog savetovanja treba da bude oposobljavanje pojedinca da dobijene informacije o sebi poveže sa ponudom i zahtevima zanimanja i da u skladu sa tim donese odluku. Dobro je znati da danas možemo omogućiti neophodnu pomoć svom detetu uz podršku stručnjaka i dostupnih fantastičnih alata, pri donošenju ovako važnih životnih odluka.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *